Durva adatok láttak napvilágot: ha jól működne az igazságszolgáltatás, minden ötödik EP-képviselőt el kellene ítélni

2025. április 03. 06:41

Akiket elkaptak, azok megúszták azzal, hogy visszafizették a pénzt. Kivéve Le Pent, őt kőkeményen elítélték.

2025. április 03. 06:41
null

„Majdnem minden ötödik európai parlamenti képviselő megszegi a szabályokat, de kevesen kerülnek bíróság elé” – írja elemzésében a Faktum, miután a közelmúltban a francia bíróság négy év börtönbüntetésre és öt év politikai eltiltásra ítélte Marine Le Pent az Európai Parlament költségvetési szabályainak megsértése miatt.

Bár most kifejezetten a francia jobboldali politikust támadják emiatt, az Európai Parlamentben történő visszaélések széles körben elterjedtek az elmúlt években, lényegében a teljes politikai spektrumban. Ennek ellenére csak elvétve indulnak büntetőeljárások – és akkor is leginkább jobboldali politikusok ellen. 

A The Times az elmúlt évtizedek tapasztalatait úgy összegezte:

 ha mégis felelősségre vonásra kerül sor, az majdnem mindig markánsan jobboldali politikust érint.

A „visszaélésekre csábító” európai parlamenti rendszer bőkezű juttatásokkal működik. Minden EP-képviselő szabadon alakíthatja ki személyzetét, amelynek tagjai akár havi 30.769 eurót is kereshetnek, feltéve, hogy szolgálataik „a képviselő parlamenti mandátumának gyakorlásához szükséges és azzal közvetlenül összefüggő segítségnyújtásra vonatkoznak”.

 Az éves 369.228 eurós költségvetés és a sokféle kiegészítő támogatás lehetőséget kínál arra is, hogy a képviselők ebből fedezzék hazai politikai tevékenységük kiadásait.

Az EP-képviselők egy része ezt úgy értelmezi, hogy az „európai és hazai ügyek” összefolynak, munkatársaik nemcsak Brüsszelben segítik a munkájukat, így a hazai tevékenység is része a parlamenti mandátumuknak. Ezt a laza értelmezést segíti az is, hogy a parlamenti költségek nagy részét a képviselők szabadon költhetik el. A hab a tortán, hogy a napi 350 eurós készpénzes térítés és a havi 4.950 eurós irodabérlés-támogatás mindenféle bizonylat nélkül jár.

Nem meglepő tehát, hogy

egy hároméves időszakban, 2019 és 2022 között 139 képviselőről – azaz majdnem minden ötödikről – derült ki, hogy szabályt sértett. 

A Kövesd a Pénzt weboldal feltárása szerint közülük szinte mindenki megúszta azzal, hogy visszafizette a pénzt. A belső vizsgálatok ugyanis jellemzően már akkor lezárulnak, amikor „szabálytalanságot” észlelnek, és ha a pénz visszakerül, az ügy el sem jut a nyilvánosság elé – nem derül ki, ki és mit követett el.

Marine Le Pen a TF1 francia televíziós csatorna esti híradójában sugárzott televíziós interjú közben Párizsban, 2025. március 31-én. Foto: JULIEN DE ROSA / AFP

Miért csak jobboldali képviselők esetében indulnak eljárások?

Az átláthatóságért küzdő civil szervezetek közben évek óta firtatják, hogy miért csak néhány ügy kerül napvilágra? És miért csak jobboldali képviselők esetében indulnak eljárások, miközben mások csendben rendezhessék az ügyeiket, következmények nélkül?

A The Times szerint az egyetlen ismert kivétel Eva Kaili ügye volt, aki ugyan szintén EP-képviselőként keveredett botrányba, de esetében a bűncselekmények sokkal látványosabbak voltak. „Több százezer euró készpénzt foglaltak le apjánál”, miközben Katarból érkezett kenőpénzek átvételével is megvádolták – így az ügy túlnőtt a szokásos belső eljárás keretein.

Időnként más ismert politikusok neve is felbukkan a szabályszegések kapcsán. François Bayrou volt francia miniszterelnök, aki korábban EP-képviselő is volt, tavaly állt bíróság elé, de végül „felmentették a sikkasztás vádja alól”. Nigel Farage, a brit UKIP egykori vezetője szintén célkeresztbe került, miután „szabálytalanul költötte el” asszisztensi juttatásait – a vád szerint 40.000 eurót.

A legsúlyosabb következménnyel azonban kétségtelenül Marine Le Pen esete járt: a francia politikusnőt egy évtizedes múltra visszatekintő ügyben ítélték el, és amennyiben az ítélet jogerőre emelkedik, politikai karrierjének is vége szakadhat – éppen akkor, amikor a következő francia elnökválasztás egyik legnagyobb esélyesének számít. 

A brit lap szerint ez a fejlemény új fényt vet a brüsszeli elit leheletnyi kettős mércéjére és képmutatására.

Nyitókép: JULIEN DE ROSA / AFP

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 55 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
iphone-13
2025. április 03. 10:07
szerintem a 98% bűnöző korrupt tolvaj hazug szemétláda.
pesszimista
2025. április 03. 09:48
A magát baloldalinak mondó párt vén kujon Ep- képviselője úgy fizette ki fiatal barátnőjét, hogy tanácsadójává tette. A párt emiatt támadhatóvá lett, emiatt a következő ciklusra már nem jelölte. A fószer kilépett, majd "igazi" baloldali pártot alapított, ezzel a Fidesz érdekeit szolgálta , mert a minél megosztottabb ellenzék annak javára válik. Egyúttal újabb érvet szolgáltatott azoknak, akik azt mondják, hogy a világ bizonyos női szerv körül mozog.
patikus
2025. április 03. 09:40
Orbán megelőzte őket, neki már van zebracsiíkós ruhája (és börtöntöltelékes Győzikéje is.)
oldesz
2025. április 03. 09:22
ORBÁN milliárdokkal támogatta a most lebukott francia asszonyság legutóbbi kampányát. Ha ennyire jóban vannak, akkor talán kaphatnának közös cellát is, nem? Bár a magyar despota bűnlajstroma sokkal hosszabb.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!